Jest okres Świąteczny, a jednym z drzew używanych jako choinka w naszych domach jest świerk pospolity(„Picea abies”). Niestety dość szybko gubi igły, ale ma za to mocny zapach, dzięki któremu bardzo kojarzy nam się ze Świętami. Ma wiele rożnych odmian. Jeśli chcesz zobaczyć jak dużo jest odmian świerka, to możesz wejść na tę stronę: https://puzon.com.pl/galeria-zdjec/drzewa-i-krzewy-iglaste/picea-swierk/.

Świerk pospolity pochodzi z Europy. Jest on jedynym drzewem choinkowym, które rośnie w Polsce naturalnie. Zajmuje on około 6% powierzchni leśnej, a w Tatrach rośnie aż do ok. 1500 metrów n.p.m. Może osiągnąć nawet do 40 metrów wysokości. Te wyższe świerki można łatwo znaleźć w borach świerkowych, gdzie jest ich bardzo dużo. Należy do rodziny roślin sosnowatych.

Jest bardzo odporny na mróz, dzięki czemu nie trzeba przejmować się zakrywaniem go na zimę. Najlepiej rośnie na żyznej glebie i na słońcu, ale dobrze znosi półcień.

Kora tego drzewa jest gruba. Świerk jest drzewem iglastym, więc wytwarza też żywicę. Drewno tego drzewa jest jasne i lekkie. Jest ono wykorzystywane do wielu rzeczy takich jak meble, materiały budulcowe domów, papier czy instrumenty.

Jego gałęzie są giętkie i lekko uginają się pod ciężarem szyszek i śniegu, w których wygląda bardzo ładnie w zimowy dzień. Na pędach rosną liście w postaci igieł. Są one zielone lub niebieskawe, osiągają 1-3 cm długości i są kłujące.

Kwiatostany żeńskie na świerku pospolitym rosną na samej górze drzewa. Przed zapyleniem stoją one na gałęzi, a po zapyleniu – wiszą pod nią. Męskie kwiaty rosną niżej na drzewie i są to owalne kotki. Mają kolor żółto-czerwony.

Szyszki świerka pospolitego mają około 13 centymetrów i wiszą pod gałęzią. Mają kolor jasnobrązowy. W środku szyszek znajdują się języczki, do których przyczepione są nasiona o wielkości 3-4 mm.

Szyszki oraz gałęzie tego drzewa bardzo fajnie się komponują w domowych stroikach. Moi dziadkowie użyli kilka świerkowych szyszek i zrobili z nich bardzo ładny świąteczny stroik. Tutaj możesz zobaczyć jego zdjęcie.

Ostatnią ciekawostką, którą chciałam się z Wami podzielić jest to, że wiele osób uważa, że skrzypce Stradivariusa były takie niesamowite, dlatego że zostały one wykonane z drewna świerkowego z Czech.


1 Komentarz

Super strona · 22/03/2019 o 10:18

Bardzo ciekawy artykuł

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.