Jestem Warszawianką, więc jako pierwszą roślinę chciałam Wam przedstawić lipę srebrzystą warszawską. Jest ona związana z Warszawą, ponieważ znana jest z tego, że można ją tu spotkać prawie wszędzie. Ten rodzaj lipy znany jest od początków XX w. kiedy została przypadkowo rozsiana w szkółkach Plantacji Miejskiej w Warszawie. Dlatego potocznie jest nazywana lipą warszawską. Trzeba też pamiętać, że jest ona mieszanką lip, a nie prawdziwym gatunkiem.

Każda roślina ma swoją nazwę w języku łacińskim. Lipa po łacinie to „Tilia”, a lipa srebrzysta ‘Warszawska’ – „Tilia tomentosa ‘Varsaviensis’”.

Obecnie na półkuli północnej istnieje około 30 gatunków lipy. Każdy z nich jest wyjątkowy pod względem koloru, kształtu, wielkości itp. Jednym z nich jest lipa warszawska, która jest oryginalna w tym, że ma bardzo ładną, zwięzłą koronę i jej liście utrzymują się długo na gałęziach, kiedy nadchodzi zima.

To drzewo może być naprawdę duże. Jego wysokość może sięgać nawet 25m, a szerokość korony to ok. 10m. Ma regularny stożkowy pokrój, dzięki czemu jest często sadzone w alejach i parkach.

Liście tej lipy na wierzchu są ciemnozielone, a na spodzie – szare. Ich kształt przypomina serce. Niestety robiłam zdjęcia lipie o takiej porze roku, że nie będziecie mogli zobaczyć jej liści w dobrym stanie, ale znam różne strony internetowe, gdzie są naprawdę ładne zdjęcia, np.: http://olszanowski.com.pl/124/lipa-srebrzysta-varsaviensis-lipa-warszawska.html, https://www.drzewa.com.pl/21448/lipa-warszawska-tilia-tomentosa-varsaviensis-.jpg.

Kora tego drzewa jest szarawa i dosyć gładka, a pień jest krótki.

Lipa kwitnie w czerwcu i lipcu (właśnie od kwitnięcia lipy, lipiec się tak nazywa). Jej kwiaty są drobne, ale za to mają bardzo mocny, charakterystyczny zapach. Mają delikatny żółtobiały kolor. Dzięki tym kwiatom pszczoły robią pyszny miód. Można też z tych kwiatków robić przeciwgorączkowe herbaty.

Owoce lipy to małe, okrągłe orzechy. Na początku są zielone, a kiedy dojrzeją robią się brązowe. Mają właściwości lecznicze tak jak kwiaty lipy. W połączeniu z innymi naturalnymi składnikami mogą być stosowane do leczenia stanów zapalnych gardła, żołądka, jelit, do usuwania zgagi, przeciwko kaszlowi, do łagodzenia podrażnień skóry i błon śluzowych, do leczenia stanów zapalnych skóry oraz jej nawilżenia, do przyspieszenia gojenia ran. Więcej informacji o tym możesz przeczytać na stronie: http://rozanski.li/3216/owoc-lipy-fructus-tiliae-w-praktycznej-fitoterapii-i-kosmetyce-pielegnacyjnej/.

Lipa warszawska jest bardzo odporna na wszelkie ciężkie warunki takie jak zasolenia gleby, zanieczyszczenia powietrza, czy susza, dlatego jest idealna do życia w mieście. W Warszawie jednym z miejsc gdzie jest ich dużo jest Park Skaryszewski.

Jan Kochanowski, jeden z pierwszych polskich poetów, napisał fraszkę pod tytułem „Na lipę”, gdzie lipa zaprasza, żeby usiąść pod jej koroną i odpocząć. Lipa jest opisana jako piękna, bogata w pachnące kwiaty i wielka. Na tej stronie możesz przeczytać tę fraszkę: http://www.wiersze.doktorzy.pl/lipa.htm.


1 Komentarz

raf · 12/11/2018 o 05:19

Fajny artykuł!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.