Leszczyna pospolita to dosyć duży krzew. Potrafi żyć 60-80 lat. Zazwyczaj jest znana ze swoich owoców, czyli orzechów laskowych, ale ma też bardzo ciekawe kwiaty.

Nazwa leszczyny pospolitej po łacinie to „Corylus avellana”. Należy do rodziny roślin brzozowatych. Rośnie w Polsce naturalnie.

Leszczyna ma pędy rosnące w górę, które tworzą koronę tak jak u drzew. Jej pędy są sztywne w porównaniu do pędów innych krzewów. Potrafi osiągać do około 5 metrów wysokości. Jej kora jest szara, ale na młodych pędach kora jest ciemniejsza.

Drewno leszczyny jest miękkie i nie wytrzymałe. Z tego powodu nie nadaje się na meble, ale za to używa się go do produkcji węgla rysunkowego.

Leszczyna ma ładne liście, które przypominają kształtem łezkę. Są one mniej więcej wielkości dłoni. Mają bardzo ładny, wyrazisty, zielony kolor, lecz jesienią żółkną lub brązowieją, a na zimę opadają.

Kwiaty leszczyny pospolitej mają dwa rodzaje – męski i żeński. Męskie kwiaty zbierają się w kotki i mają żółty kolor. Żeńskie kwiaty są małe i rosną przy gałęzi. Mają one kolor czerwonobrunatny lub szarawy, ale są na tyle małe, że nie są za bardzo zauważalne.

Owoce leszczyny to orzechy. Wokół każdego z nich rosną mniejsze, zielone postrzępione liście. Dzięki temu wyglądają bardzo ładnie. Orzechy leszczyny to orzechy laskowe. Są jadalne, ale mają na sobie skorupkę, którą należy zdjąć zanim się zacznie jeść. Mają jasnobrązowy kolor.

Orzechy laskowe są bardzo zdrowe, ponieważ mają m.in. dużo magnezu, fosforu, żelaza i wapna. Z owoców leszczyny można też pozyskać olej, który jest wykorzystywany do produkowania m.in. kosmetyków takich jak szampony, czy odżywki do włosów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *