Dereń biały to bardzo pospolity krzew, ale wygląda pięknie. Jest on sadzony w dużych ogrodach lub jako żywopłot. Myślę, że jest najładniejszym gatunkiem derenia, dlatego z chęcią Wam go przedstawię.

W Warszawie jednym z miejsc gdzie można go spotkać to Ursynów. To właśnie tam robiłam mu zdjęcia.

Jego nazwa po łacinie to „Cornus alba”.

Pochodzi z rodziny dereniowatych, co wiadomo od samej jego nazwy. Na półkuli północnej w strefie umiarkowanej jest aż 50 gatunków roślin z tej rodziny. Dereń biały pochodzi z Azji i Europy Wschodniej. W północnej Azji derenie zarastają doliny rzek.

Nadaje się do sadzenia w miastach, ponieważ jest bardzo odporny na różne zanieczyszczenia powietrza, tak samo jak lipa warszawska. Jego mrozoodporność też jest bardzo dobra, dzięki czemu w zimie także wygląda ładnie. Nie jest szczególnie podatny na szkodniki czy choroby.

Jego wysokość wynosi tylko ok. 2-3 metry, ale potrafi się bardzo szeroko rozrastać. Najbardziej jest kojarzony z tego, że ma jaskrawoczerwone pędy, które najładniej wyglądają w zimie, kiedy kontrastują kolorem z białym śniegiem. Jesienią natomiast pędy są bardziej bordowe.

Liście derenia białego są zielone i mają kształt jajowaty. Widać na nich wyraźnie czerwone unerwienie. Dereń biały ma wiele odmian, a niektóre jego odmiany mają jasną obwódkę na liściach. Mają długość do kilkunastu centymetrów. Jesienią przebarwiają się na czerwony lub żółty.

Dereń biały kwitnie w okresie V-VI. Jego kwiaty są małe, białe i tworzą kwiatostany. Nie przykuwają one jednak tyle uwagi co charakterystyczne pędy i liście.

Dereń ma białe lub czasami niebieskawe owoce. Są one małe i okrągłe. Są niejadalne dla ludzi, ale za to chętnie zjadają je ptaki. Dojrzewają w VIII-IX.

Dereń biały jest łatwy w uprawie, ale trzeba go regularnie ciąć, żeby odrosły młode, ładniejsze pędy i żeby miał zwarty pokrój. Ładniej też wygląda i ma wyraziste kolory, kiedy rośnie w nasłonecznionych miejscach.


1 Komentarz

Ola · 27/11/2018 o 07:46

Dziękuję za ten blog. Dzięki Tobie sporo się uczę 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.